yurtdışı eğitim

İngiltere Öğrenci Vizelerinde Mülakat Dönemi Başlıyor... Başvuru İçin Acele Edin. ........................................................................................................................................
Avustralya ve Kanada’da Work and Study Programları Tam Size Göre... ........................................................................................................................................
2012 İndirimli Yaz Okulları Kayıtlarımız Devam Ediyor… Son Tarih: 10 Eylül
........................................................................................................................................
%50’ye Varan İndirimli Yurtdışı Eğitim Seçenekleri İçin Bizi Arayın...


Yurtdışı Eğitim Öncesi Online İngilizce Test    
Yurtdışı Eğitim de 15 Yıllık Tecrübe ve Güven.   


------------------------------    
Yurtdışı Eğitim'de
Kadıköy, Taksim ve Londra'dayız. 


Akreditasyonlarımız


yurtdışı eğitim

Felca

 


 

 

 

 
 

ielts_logo.gif

IELTS Nedir?
IELTS, İngilizcenin geçerli olduğu alanlarda eğitim görmek veya çalışmak isteyen adayların İngilizce yeterliliklerini belirlemek üzere tüm dünyada en çok kullanılan ve en geçerli dil sınavıdır. IELTS sınavı ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana şehirlerinde British Council tarafından yapılmaktadır.

IELTS in Kabul Edilirliği
IELTS tüm dünyada Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, İngiltere ve daha birçok ülkede kabul edilmektedir. Aynı zamanda ülkemizde de 6.500 den fazla üniversite, enstitü ve kurum adayların İngilizce yeterliliklerini belgelendirmelerinde IELTS i kabul etmektedir. Son yıllarda ABD de de IELTS sınavının kabul edilmesi ile Amerika ya üniversite eğitimi için IELTS ile giden öğrenci sayısı artmıştır. Öğrenciler yurtdışı IELTS kursları na bu ülkelerde katılabilirler. Özellikle İngiltere IELTS kursu ve Amerika ise TOEFL kursu için en ideal ülkelerdir.

IELTS e Kimler Girmeli?
Ülkemizde İngilizce hazırlık sınavından muaf olmak isteyenler,

Ülkemizde üniversitelere yüksek lisans veya doktora başvurusu yapmak isteyenler (Ülkemizde tüm üniversiteler IELTS i kabul etmektedir. Üniversitelerin istedikleri IELTS skoru değişebilir. Adaylar başvuru yapmak istedikleri üniversiteden kaç puan istediğini öğrenebilirler.)

Amerika, İngiltere ve Kanada başta olmak üzere yurtdışındaki üniversitelerde lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyenler,

İngilizce seviyesinin belgelendirilmesi gereken yerlere iş başvurusu yapmak isteyenler veya dil tazminatı almak isteyenler (THY, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, Anadolu Sigorta gibi)

Çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler IELTS eğitimi almalıdır.

Sınava Kayıt
Adaylar ihtiyaçlarına göre hangi modüle girmeleri gerektiğini belirledikten sonra başvurularını
www.britishcouncil.org.tr adresinden yapabilirler. Adayların girebileceği sınav sayısında sınırlama yoktur.

AC: Akademik Sınav
GT: Genel Sınav

Sınav Formatı ve Puanlama
IELTS, Akademik ve Genel olmak üzere 2 ayrı modülde uygulanır.
Akademik eğitim modülünde adayların lisans veya lisans üstü programlarda eğitim almaya hazır olup olmadığı belirlenir.
Genel Eğitim modülünde ise başka bir ülkeye göçmenlik başvurusu yapmak veya çalışmak isteyen adayların iletişim kurma becerileri ölçülür.

Dinleme – 30 dakika

Dinleme – 30 dakika

Akademik okuma – 60 dakika

Genel Eğitim Okuma – 60 dakika

Akademik Yazma – 60 dakika

Genel Eğitim Yazma – 60 dakika

Konuşma – 12/14 dakika

Konuşma – 12/14 dakika

Tüm bölümler 1-9 arasında tam veya buçuklu olarak hesaplanır. Ardından verilen tüm puanlar dikkate alınarak Genel Puan (Overall Band score) açıklanır.

Sınav Sonuçları
Sınav sonuçları sınav tarihinden sonraki 13. gün adaylara kargo aracılığıyla bildirilir. İsteyen adaylar sonuçlarını 13. günden itibaren 28 gün boyunca siteden görebilirler.

IELTS in Benzeri Sınavlardan Farkı
IELTS sınavının TOEFL gibi benzeri sınavlardan pek çok farkı vardır.

Yüzyüze Konuşma (Face to Face Speaking)
IELTS i benzeri olan sınavlardan ayıran en büyük özelliği konuşma bölümünün yüz yüze yapılmasıdır. Alanında uzman eğitmenler adayların kendilerini rahat hissedebilecekleri bir konuşma ortamı hazırlarlar. Konuşma ve davranış üzerine yapılan araştırmalar sonucu bu metodun güvenirliliği kanıtlanmıştır. Bu yüz yüze konuşma metodunda amaç adayın konuşma İngilizcesini kullanabilme, kısa sorulara cevap verebilme, bildiği bir konu üzerine detaylı olarak konuşabilme ve karşılıklı diyalog kurabilme yeteneklerini ölçmektir. Temel olarak 3 bölümden oluşur:

İlk bölümde aday aile, iş, ilgi alanları ve benzeri bir konuda sorulan sorulara cevap verir. Bu sorular şu şekilde olabilir:

How do you spend your free time?

Are you like anyone in your family?

What are your hobbies?

What do you dislike about your studies?

What type of house do you live in?

İkinci bölümde ise adayın il bölümde verdiği cevaplardan yola çıkılarak ilgili bir konuda konuşması istenir. Adaya hazırlanabilmesi için 1 dakika süre verilir. Örnek:

Tell me about your favourite local festival.

Son bölümde ise ikinci bölüm ile bağlantılı olarak diyaloga devam edilir. Örnek:

Are traditional clothes important to maintain?

Is it important to maintain local traditions like this?

Would you expect this festival to change in the future?

IELTS ile benzer özellikteki sınavlarda ise bu konuşma bölümü kulaklık ve mikrofon ile bilgisayar üzerinden yapılmaktadır ve bu da sınav için sağlıklı bir ortam oluşturmamaktadır.

Kağıt Üstünde Uygulama (Paper- Based System)
IELTS kağıt kalem kullanarak uygulanan bir sınavdır. Adayların kendi ülkelerinde alışkın oldukları bu durum onların yurtdışı IELTS kursu eğitimlerinde ve de sınavdaki başarılarını arttırmaktadır. Yurtdışı IELTS kurslarında eğitimlerini tamamlayan adaylar IELTS sınavında kendilerini çok daha rahat hissetmektedirler. Adayların gerçek performanslarını da gösterebilme olanağı sağlanan bu sistemde adaylar cevaplarını ilgili bölümün süresi dolana kadar değiştirebilmektedir.

IELTS ile aynı amaca yönelik olan diğer sınavlarda ise dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümleri bulunur fakat bu bölümler bilgisayar üzerinden yapılır. Bunlara Computer Based veya İnternet Based da denilmektedir.  Bu tarz sınavlarda yan yana oturan adaylardan biri okuma bölümünü yaparken diğer aday dinleme veya herhangi başka bir bölümü yapıyor olabilir. IELTS te ise tüm adaylar tüm bölümlere aynı anda başlar ve aynı anda bitirirler. Konuşma bölümünde ise adaylar birbirlerinden bağımsız bir şekilde sınava katılırlar.

 

TOEFL -IBT  (Internet-Based Test)

      İlk olarak Eylül 2005 te ABD de kullanılmaya başlanan TOEFL Internet-Based Test 2006 yılında tüm Dünyada kullanılmaya başlanacak. Dünyada en yaygın test olan TOEFL Computer-Based Test; okuma, yazma, dinleme ve dil bilgisini ölçmeye yönelik bir test durumundaydı. Dünya genelinde 5.000 üniversite ve kolej tarafından kabul edilen TOEFL testini geçen yıl 750 bin öğrenci almıştır. Bazı öğrenciler TOEFL dan çok yüksek skor alıp üniversitelere kayıt olmalarına rağmen sınıf ortamında iyi İngilizce konuşma zorluğu yaşamaktadır. Bu nedenle gerek akademik amaçlı olsun gerekse iş ilişkilerinde olsun etkili bir iletişim için iyi İngilizce konuşmanın da gerekliliği noktasından hareketle TOEFL-IBT uygulamaya konulmuştur. TOEFL-IBT okuma, yazma ve dinlemeye ilaveten konuşmayı da test ediyor. Testi alan öğrenciler test sırasında kendilerinde verilecek bir konu hakkında mikrofona konuşmaları istenip daha sonra kaydedilen bu konuşmalar an az üç en çok altı sınav görevlisi tarafından dinlenmektedir.

İnternet-Üzeri TOEFL Testi

       İnternet üzeri TOEFL Test (TOEFL-IBT) etkili iletişim için gerekli olan toplam dört yeteneği; konuşma, dinleme, okuma ve yazmayı test eden bir sınav tekniğidir. TOEFL-IBT test öğrencilere başarılı bir kariyer ve/veya akademik sebepler için gerekli olan İngilizceye sahip olduklarını kanıtlayabilecekleri bir testtir.

İnternet-Üzeri TOEFL ın yararları nelerdir?

       İnternet üzeri TOEFL birbiri ile bağlantılı ve birbirini tamamlayan dört yeteneği ölçerken bu yeteneklerin birbiri ile kombinasyonu konusunda daha açık bilgi vermektedir. Böylece testi alan kişinin müracaat ettiği enstitü veya şirketteki bir pozisyon için hazır olup olmadığı dört yeteneğin kombinasyonundan açıkça anlaşılabilir. Sınav için online müracaat yapılıyor olabilmesi ve online sınav sonuçlarının alınabilmesi öğrenciler için kolaylık sağlamaktadır

  

TOEFL Sınavının İncelikleri

       TOEFL (Test of English as a Foreign Language); Amerika, Kanada ve resmi dili Ingilizce olan bazı ülkelerin üniversitelerinde öğrenim görmek isteyen yabancı (ana dili İngilizce olmayan) öğrencilerin geçmeleri gereken bir dil sınavıdır. Sınav, ETS (Educational Testing Service) tarafından computer based (bilgisayar ortamında) ve paper based (klasik test tekniğinde) olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Sınava telefonla, mektupla veya online başvuru yapılabilmektedir. Sınava 185 ABD Doları yatırarak müracat edilmekte, sınav programında değişiklik yapılması durumunda 60 ABD Doları yatırılması gerekmektedir.

Sınav Hakkında Genel Bilgiler

Sınav Listening, Structure, Reading ve Writing bölümlerinden oluşmaktadır. Ancak Eylül 2005 ten itibaren yeni bir sınav formatı oluşturularak Speaking bölümü de sınavda yer almaktadır. Listening, bir bölümünü kisa diyalogların, bir bölümünü ise uzun diyaloglar ile akademik konuşmaların oluşturduğu ilk bölümdür. Bu bölümde toplam 30-50 (genelde 30) soru sorulmaktadır. Bu bölümdeki soruların tamamı için ayrılan süre 20 dakikadır. Listening in ardından Structure bölümu gelmektedir. Structure testinde 20-25 (genelde 20) soru sorulmaktadir. Bu bölümdeki sorular 15 dakika içinde cevaplanmalıdır. Listening testinde ve Structure testinde cevap verilip onaylandıktan (confirm) sonra sistem otomatik olarak bir sonraki soruya geçmekte, önceki soru/sorulari tekrar dinlemek, okumak veya cevaplamak gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Structure testi de tamamlandıktan sonra ihtiyaçların giderebilmesi için 5 dakikalık bir mola verilmekte bu sürenin ardından sınav Reading testi ile devam etmektedir. Reading testi 4-5 okuma parçasından ve 44-55 sorudan (genelde 4 parça ve 44 sorudan) oluşmaktadır. Reading için ayrılan süre 70 dakikadır. Reading bölümünde, önceki iki bölümden farklı olarak, önceki ve sonraki sorular görülebilmekte, cevaplar değiştirilebilmektedir. Ancak bir sonraki parçaya geçildikten sonra önceki parçayla ilgili sorulara dönüş yapılamamaktadır. Reading in ardından Writing bölümü gelmekte, bu bölümde ise verilen bir konu hakkındaki fikirlerin 30 dakika içinde yazılı olarak açıklaması istenmektedir. Bu bölümde yazı bilgisayarda yazılabileceği giibi kağıda da yazılabilmektedir.

Listening

Listening bölümünde geçen konuşmalar genelde bir kampus içinde ve derslerle, burslarla, ders hocalarıyla, sınavlarla kısacası kampus hayatıyla ilgili olmaktadır. Bu bölümde geçen konuşmalar dikkatle dinlenmeli, soruya veya cevaba geri dönüş yapılamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Verilen 20 dakikalık süre ilk bakışta kısa gibi görünse de yeterli bir süredir. Konuşmalar esnasında süre durmakta sadece sorunun cevaplaması için ayrılan zamanda işlemektedir.

Listening testinin ilk bölümü (Part A) 10-13 sorudan olusan kısa diyalogların geçtiği bir bölümdür. Kulaklıkla soru dinlenirken, ekranda konuşmanın geçtiği yeri ve konuşmacıları ifade eden bir resim bulunmaktadır. Ancak bu resme bağlı kalmamak, sadece konuşmaya odaklanmak gereklidir. Diyaloglarla ilgili sorular genelde konuşmaciların ne demek istediği (What does the man/ woman/ student/ professor mean? What does the man imply?), neyi önerdiği (What does the man suggest the woman to do? ), konuşmacının konuşmadan sonra ne yapacağı (What will the woman do next?) gibi sorulardır. Bu bölümde geçen konuşmalar çok büyük bir dikkatle dinlenmelidir. Konuşmacılar genelde mecazi ifadeler (idiom) kullanmakta, vurgu yapmak suretiyle kelimeleri ve yapılari gerçek anlamlarından farklı anlamlara gelen şekillerde dile getirmektedirler.

Örneğin (Have you been at Proffesor Wendy s class?) sorusunu hayretle soran birinci öğrenci, karşısındaki öğrencinin Professor Wendy nin sınıfında olmadığını tahmin eden veya daha önce bilmeyen bir öğrencidir. Aynı şey Türkçe nin günlük kullanımında da karşımıza çıkmaktadır. Karşısındakine (Sen daha gitmedin mi?) sorusunu vurgulayarak soran birisi onun gitmiş olması gerektiğini ima etmekte, gidip gitmediğini öğrenmek istememektedir. Bu şekildeki sorularda konuşmacının ne demek istediğini anlayabilmek çok önemlidir. Şıklar arasında yanıltmaya yönelik ifadeler olabilmekte, konuşmacıların kullandığı kelimelerin veya onlara yakın kelimelerin geçtiği ifadeler bulunabilmektedir. Konuşmacının söylediği şeyin sadece bir ek veya kelime vasıtasıyla tamamen zıttının anlatıldığı ifadeler yer alabilmektedir. Bunlar tamamen yanıltmaya yönelik şeylerdir ve konuşmada neyin gectiği tam olarak anlaşılmadıkca sorunun doğru cevaplanması imkansızdır. Bunu geliştirmenin yolu da pratik yapmaktan geçmektedir.

Listening testinin ikinci bölümünde (Part B) ise daha uzun konuşmalar yer almaktadır. Bu konuşmalar yine iki kişinin karşılıklı konuşması olabileceği gibi bir grubun bir konuyu tartışması, sınıfta anlatılan bir ders veya bir konferans da olabilmektedir. Bu bölümön soruları daha genel olmaktadır. Yine konuşmanın geçtiği yeri ve konuşmacıyı belirten bir resim ekranda yer almakta ve bazen konu ile ilgili olarak bu resim degişmektedir. Mesela ders anlatmakta olan bir öğretim görevlisi konu ile ilgili bir şekil veya şemadan bahsederken o şekil veya şema ekranda görüntülenmektedir. Kimi zaman o şeklin degişik kısımları anlatılmakta ve sorular arasında da o kısımlarla ilgili soru bulunabilmektedir. Konuşma bittikten sonra gelen sorulardan ilki genelde konuşmanın neyle ilgili olduğu sorusudur. Daha sonra detay bilgiler sorulmakta, konu ile ilgli bir sıralama yapılması istenebilmektedir. (Tarih dersinde anlatılan olayların kronolojik olarak sıralanması gibi). Bu bölümdeki konuşmaların çok dikkatli dinlenmesi gerekmekte çünkü konuşma içinde geçen bir cok ayrıntı sorulabilmektedir.

Structure

Listening in ardından Structure bölümü gelmektedir. Bu bölümde genel gramer bilgisi ölçülmektedir. Sorular KPDS ile karşılaştırıldığında nispeten kolay gibi görünmektedir. Çünkü KPDS daha fazla ayrıntı bilgi gerektirmekteyken TOEFL da genel gramer bilgileri yeterli olmaktadır. Bu bölümle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususlari maddeler halinde sıralayabiliriz:

- Tenses

- Subject-Verb Agreement

- Articles

- Comparative and Superlative

- Adjectives and Adverbs

- Prepositions

- Singular and Plural

- Few/ Little/ A few/ A little/ Many/ Much/ Number/ Account

- Passive

- Like/ Alike/ Unlike

- Hyphenated Adjectives

- Cause/ Result

- Verbs of Demand

- Wishes

- Conditions

- Modals

- Who-Whoever/ Whom-Whomever

- Possessives

- To/ For

- Clauses

- Parallelism

- Usage

- Words Often Confused

Structure bölümünde sorulan sorular genel olarak bu konu başlıkları altında toplanabilir. Aşırı yoğunluk gerektirmeyen bir gramer sınavda bu bölümden ortanın üzerinde bir puan almak için yeterlidir.

Reading

Structure testi bittikten sonra sınava 5 dakika ara verilmektedir. Bu süre boyunca ihtiyaçların giderilmesi için dışarı çıkılabilmektedir. Sınav Reading bölümüyle devam etmektedir. Reading te –genelde- 11 er sorudan oluşan 4 parça yani toplam 44 soru bulunmaktadır. Reading ile ilgili olarak yapılmasi gerekenlerin başında zihnin tamamen sakin bir hale getirilmesi gelmektedir. O yüzden 5 dakikalık ara çok iyi bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu bölümde sanat, tarih, edebiyat, demokrasi, müzik, astronomi kısacası hemen her alanla ilgili okuma parçası gelebilmektedir. Parçayı baştan itibaren çok iyi anlayarak okumaya çalışmak zaman ve enerji kaybına sebep olabilir. Bazı çalışma kitaplarında 1+1+1+L adı verilen bir teknikten bahsedilmektedir. Buna gore her paragrafın ilk cümlesi ile parçanin son cümlesini okumak yeterlidir. Ancak bu şekilde bir okuma yerine bütün paragrafı kabaca gözden geçirerek (scanning) okumak daha faydalıdır. Parçayı büyük bir dikkatle okumanın gereksizliği şuradan kaynaklamaktadır: Parça ile ilgili sorulan sorular daima baştan sona doğru bir sıra izlemektedir. Yani, hiç bir zaman ikinci paragrafla veya sonuç paragrafı ile ilgili bir soru birinci soru olarak gelmemektedir. Parçanin ana konusu (ki ya ilk 1-2 cümle içinde aranmalı, ya da –nadiren- parçanın son cümlesi içinde aranmalı), ilk paragrafla ilgili sorular, ikinci (duruma gore üçüncü, dördüncü paragraflarla) ilgili sorular ve son olarak sonuç paragrafı ile ilgili sorular sırasıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden sorular cevaplanmaya başlandığında parçada neyin anlatıldığı gayet açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Ayrıca ilk baştan parcayı çok büyük bir dikkatle okumak ilerleyen zaman içerisinde dikkatin dağılmasına ve sınavdan kopmaya sebep olabilmektedir.

Reading bölümü ile ilgili olarak bir diğer önemli nokta ise kelime (vocabulary) hazinesinin zenginliğidir. Bu yeteneği ilgilendiren bazı sorularda kelimenin eş anlamlısı sorulmakta, bazılarına ise kelimenin anlamına en yakın anlamdaki başka bir kelimenin parça içinden bulunması istenmektedir. Birinci durumda kelimenin anlamı ile bire bir aynı olan şıkkın işaretlenmesi, diğer yanıltıcı şıklarla oyalanılmamasi gerekmektedir. Diğer durumda ise kelimenin cümle içindeki konumu, cümleye kattığı anlam göz önünde bulundurularak o anlama en yakın anlamdaki kelime hangisi ise onun işaretlenmesi gerekmektedir.

Reading bölümünde karşılaşılan bir diğer soru şekli siyah kare sorularıdır. Bu tip sorularda paragraf içerisindeki cümleler arasında kucuk kutular ve soru metninde bir cümle bulunmaktadır. Verilen cümlenin en uygun hangi kutuda olabileceği sorulmaktadır. Paragrafın akışını ve anlamsal bütünlüğünü bozmayacak şekilde kutulardan birine tıklayarak verilen cümlenin araya girmesi sağlanır.

Bazen de parcada anlatılan konu ile ilgili bir bölümün hangi paragrafta işlendiği sorulmaktadır ki yapılması gereken sadece parçanın aşağı-yukarı kaydırılması ve sorulan bölümün geçtiği paragrafın işaretlenmesidir.

Reading bölümüyle ilgili bir diğer soru şekli de parçanın öncesinin veya sonrasının ne şekilde olabileceğidir. Parçanın bütünlüğü göz önünde bulunudurularak verilen şıklardan en uygun olanı işaretlenir. Örneğin bir savaşın anlatıldığı bir parçanın ilk paragrafında savaşın başlaması, orta paragraflarında gelişimi, son paragrafında da savaşın sona ermesi ele alınmış, soruda da parçanın hangi konuyu işleyen bir paragrafın devamı olabileceği veya parçanın devamında hangi konunun işlendiği bir paragrafın gelebileceği yer alabilir. (savaşın nedenleri veya sonuçlari gibi)

Reading bölümünde karşılaşılabilecek soru tipleri genel itibariyle bunlardır. Çok zor bir bölüm olmamakla birlikte, yaklaşık 1 saat süren Listening ve Structure bölümlerinden sonra geldiği için zihin yorgun düşebilmektedir. O yüzden de 5 dakikalık aranın çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Writing

Sınavın son bölümü olan Writing de, bir konu başlığı verilmekte ve bu konu ile ilgili fikirlerin 30 dakika içerisinde yazılı olarak belirtilmesi istenmektedir. Konular çok genel olmakta, özel bir bilgi veya çalışma gerektirmemektedir. Bu bölümdeki sorular (Evde eğitim mi, okulda eğitim mi daha onemlidir? Eğitim esnasında herhangi bir işte çalışmak mı, çalışmamak mı daha iyidir? Eğitimde ebeveynler mi, öğretmenler mi daha etkilidir?) gibi sorulardır. Bazen sadece bir fikrin savunulması istenirken bazı sorularda ise iki fikir arasında karşılaştırma yapılıp hangisinin sizce daha uygun olduğu sorulabilmektedir.

30 dakikalık süre çok iyi kullanılmalıdır. İlk 5 dakikası tamamen yazılacak yazının planına ayrılmalıdır. Girişi, gelişme paragrafları ve sonucu, örnekleriyle, açıklamalarıyla güzelce planlanmalı ve yazı bütünüyle o plan çerçevesinde olmalıdır. 5-25 inci dakikalar arasında yazı tamamlanmalı, son 5 dakika yazıyı tekrar gözden geçirmeye ayrılmalıdır.

Yazı okuyucu tarafından okunurken, giriş paragrafu okuyucuya hangi fikrin savunulduğunu açıkca göstermelidir. Gelişme paragrafları fikri kuvvetlendirici mahiyette olmalı, sonuç paragrafında ise yazının kısa bir özeti yer almalıdır. Yani sadece giriş ve sonuç paragrafları okunduğunda yazının ne ile ilgili oldugu açıkca anlaşılabilmeli, muğlak ifadelere yer verilmemelidir. Girişparagrafında yazının ana fikri niteliğindeki cümle kesinlikle bulunmalıdır. Ayni cümle sonuç paragrafında da aynı şekilde veya değistirilerek tekrarlanmalıdır.

Gramere gerekli özen gösterilmeli, kullanılan cümleler gramer kurallarına uygun olmalıdır. Noktalama ve imla hataları en az seviyede olmalıdır. (Dilbilgisi hatalarını düzeltme programı çalışmayan bir sayfada yazıldığı için yazıdaki bütün hataların aranarak bulunması gerekmektedir.) Son 5 dakikanın yeniden gözden geçirmeye ayrılmasi özellikle bu hataların düzeltilmesi için çok önemlidir. Paragraflara birkaç karakter içeriden başlanması, cümle sonlarına nokta, soru işareti vs. konması, cümlelerin büyük harflerle başlaması writing bölümünde dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan birkaçıdır.

Yazının estetik açıdan güzel görünmesini sağlayan ve okuma zevki katan yapılar kullanmak, devamlı aynı kelimeleri kullanmak yerine eş anlamlı kelimelerle yazıya renklilik getirmek artı puan kazandıracak ayrıntılardır. (Primarily, basically, essentially, secondary, on the other hand, however, nevertheless, furthermore, after all, finally gibi)

Sonuç

Sınav sonucunda ilk 3 bölümün sonuçları otomatik olarak hesaplanıp ekranda görüntülenmekte, Writing bölümünün sonuçları da 2-3 hafta içinde başvuru esnasında verilen adrese postalanmaktadır. Sınav sonucunun yok sayılmasi durumunda yeniden TOEFL a girilebilmekte iken, sonucun kaydedilmesi istenirse 1 ay içerisinde yeni bir TOEFL sınavina girmek mümkün olmamaktadır.

Radyo dinlemek, televizyon izlemek; konuşulanları anlayabilmek, kulağın İngilizce ye aşinalığını sağlamak için yapılabilecek en güzel çalışmalardır. Kelime dağarcığını geliştirmek için kitap ve dergi okumaya önem verilmelidir. Gramer konularındaki eksikliğin giderilmesi içinse sistemli ve programlı bir çalışma gerekmektedir.

BAŞARILAR…

Hüdaverdi BALCI

 

Pasifik Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

 

 
 


» İNDİRİMLİ OKULLAR

indirimli okullar  Bu web sitesinin tüm hakları saklıdır! İzin almaksızın fotoğraflar ve içerikler kesinlikle başka bir yerde kullanılamaz Pasifik Yurtdışı Eğitim © 2004

ingiltere aile birleşimi vizesi ile 19 Yıllık Deneyim ve Güven
Pasifik Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile Profesyonel ingiltere aile birleşimi Hizmetleri